V této zprávě naleznete zpracovanou statistickou analýzu dat resortu školství a práce a sociálních věcí v oblasti péče o děti se zaměřením na cílovou skupinu děti ohrožené zanedbáváním a špatným zacházením. Zpráva vznikla ve spolupráci s MŠMT v rámci Iniciativy 8000důvodů.
A jaká jsou hlavní zjištění, která zpráva přináší?
V České republice za posledních 15 let významně (o 6 tisíc) vzrostl počet dětí ohrožených zanedbáváním, které byly odebrány z rodiny a umístěny do pěstounské nebo ústavní péče.
Panují velké rozdíly v míře odebírání dětí z rodiny mezi kraji i mezi jednotlivými OSPOD.
Existuje velmi silná souvislost mezi podílem dětí odebraných z rodiny a podílem obyvatel v sociálních problémech jako jsou exekuce a bytová nouze a zároveň nedostatečnou nabídkou sociálních služeb pro ohrožené rodiny.
Řešení je v rozvoji preventivních služeb a přijetí zákona o podpoře v bydlení.
České republice se podařilo v posledních 15 letech dosáhnout několika významných posunů v péči o ohrožené děti. Byly výrazně zlepšeny podmínky pro výkon pěstounské péče a došlo k její profesionalizaci. Díky tomu, že většina ohrožených dětí do 3 let, které potřebují náhradní péči, je umísťována do pěstounské péče na přechodnou dobu, se dramaticky snížil počet nejmenších dětí v zdravotnických dětských domovech pro děti tří let věku.
Celkový počet dětí ve státní péči ale bohužel poměrně významně vzrostl. Hlavní příčinou je nárůst v počtu dětí primárně ohrožených zanedbáváním (nedostatky v péči) ve státem regulované náhradní péči o více než 6 tisíc (počet dětí s náročným chováním a zdravotním postižením ve státní péči se naopak snížil).
Prevence ohrožení dítěte, zejména ohrožení plynoucího ze zanedbávání a nedostatků v péči, zůstává Achillovou patou systému. Pro to, aby došlo ke snížení vysoké míry traumatizace dětí, odebírání dětí z rodin i vážného neúspěchu ve vzdělávání, je nezbytné: